Moravský den v Radlbrunnu

03.06.2022

Na statku Brandlhof, který je provozován dolnorakouskou kulturní organizací Volkskultur Niederösterreich, byl v neděli 22. května 2022 odpoledne čilý ruch. Místní dvůr se na pár hodin proměnil v moravský trh. Přeshraničním partnerům jsme představili moravský folklor hudbou, tancem, rukodělnými výrobky, kuchyní a tradičními kroji. Právě kroje naše kultury hodně odlišují. Ty jihomoravské se vyznačují výraznými barvami, propracovanými sukněmi a skvostnými pokrývkami hlavy. Dolnorakouské tradiční kroje naopak bodují jednoduššími tvary a tlumenějšími barvami.

Návštěvníci venkovského statku v Radlbrunnu, mezi kterými byli rovněž volení představitelé obce a regionu, si užili nejen nádherné počasí, ale také kulinářské lahůdky a vystoupení mužského pěveckého sboru Starobřeclavjané. Řemeslníci z našeho regionu přijeli do Brandlhofu prezentovat své regionální výrobky: od náročně zdobených perníků od Anny Pantlíkové, přes figurky z kukuřičné slámy od Ziny Juřicové, až po lidovými motivy vyšívané tašky od Alexandry Pěčkové a olejomalby z Galerie 99 Antonína Vojtka.

Kulturou jižní Moravy a Dolního Rakouska s rakouským partnerem Volkskultur Niederösterreich se již řadu měsíců zabýváme v rámci projektu "Spolu a odborně" (KPF-02-230) podpořeného z Fondu malých projektů programu Interreg V-A Rakousko-Česká republika pro programové období 2014–2020.